Fiat 125p – kultowy polski samochód, zwany też Fiatałem – zatracił się w pamięci wielu miłośników motoryzacji. Historia modelu Fiat 125p sięga 1949 roku, kiedy to Italiana Automobili Stabilimento di Torino wprowadziła na rynek samochód osobowy o nazwie „1200”. Kolejne lata przyniosły rozwój modelu, aż do osiągnięcia pełnego sukcesu jako Fiat 125p w drugiej połowie lat sześćdziesiątych.

Słynna w Polsce od lat siedemdziesiątych, macierzysta „malucha” czyli Fiat 125p stał się swego rodzaju legendą. Samochód ten cieszył się dużą popularnością przynosząc szczęście wielu rodzin w całym kraju. Dziś maluchy szybko podrożały, jednak znaczna część z nich wciąż funkcjonuje na ulicach Polski. Przez lata pojazd ten był ozdobą jarmarków i festiwali samochodowych zapewniając osobom z nim jeżdżącym nie tylko ryzykowne i ekscytujące przejazdy po polskich drogach.

Zainteresowanie towarzyszyło temu motoryzacji od startu i choć pojazdy te oferowały bardzo mało mocy, konstruktorzy pracowali uparcie, aby poprawiać styl ich pojazdów i utrzymywać jego popularność. Nastawione na sportowe ustawienia silników, szersze opony i felgi i unikalny kolor kompozytowy Fiat 125p stały się jednym z najbardziej charakterystycznych aut dostepnych dla polskich fanów samochodów.

Rekord prędkości Fiat 125p jest dobrze znany w środowisku motoryzacyjnym. Pojazd ten wciąż tworzy dumnie nowe rekordy prędkości. Mimo że silnik ma mniejszą moc niż większość innych modeli, Fiat stanowi prawdziwego robota biegowego, wkraczającego na coraz większe prędkości.

Do on 230 kilometrów satgodzinie obecnie rekord spadł do 226 kilometrów na godzinie. Rekord ten ustanowiony został przez Nico Faffeza della Chiesanuova we Wschodnio-Południowej części Austrii na prostym odcinku trasy o długości 1000 metrów zaledwie kilka tygodni temu! Na starcie nagrania Nico powiedział „Chciałbym powiedzieć oryginalne ‘Mizerna tak”, ale dla mnie to byl troch inaczej: Misterna Tak! ”- I miał rację w swojej radości po osiagniêciu tego wspania³ego rekordu!

Fiat 125p to kultowy model samochodu produkowanego przez włoski koncern Fiat od 1967 do 1985 roku. Fiat 125p był bardzo popularnym samochodem w Polsce, z których wiele modeli nadal jeździ po naszych drogach.

Kilka lat temu, kilka osób postanowiło pobić rekordy prędkości za pomocą Fiat 125p. Prędkości te okazały się zdumiewająco imponujące jak na tak stary pojazd.

Jednym z najszybszych samochodów Fiat 125p jest Samochód Pracy Erazma Hellwega. Po kilku miesiącach przygotowań i modyfikacji samochodu, Erazm uzyskał świetne wyniki na torze wyścigowym w Gdańsku w 2007 r., osiągając wówczas najszybszy czas odcinka – 10,56 sekundy!!

Szczytem jego działalności była jednak próba pobicia rekordu Guinnessa na najszybszym starowie i samochodzie produsowanym od 1959 roku – Fiata 125p. Hellweg pojechał z Warszawy do Nowego Sącza, oddalonego o 698 km, podróżując przez całe polskie województwo Ślaskie do Nowego Sącza. Podróż trwała łącznie dwanaście godzin i szesnaście minut, ustanawiając nowy rekord Guinnessa na trasy tymczasowej 668 kilometrów.

Ta podróż odbywała się w bardzo trudnych warunkach – silnik został zaniżony poniżej 200 KM i stale utrzymywały się problemy elektryczne, a Erazm musiał ciężko pracować, aby utrzymać tempo. W efekcie jednak, Erazm Hellweg stał się pierwszym człowiekiem, który ustanowił oficjalny Rekord Guinnessa dla Fiata 125p!

Kilka innych fioleciarzy również skonstruowało swoje Fiata 125p przy użyciu podzespołów silnika o wielkiej mocy – osiagnięto szalonych 600 KM i rozwinomeno przednio pojazdu sięga 13 sekund 0-100km/h. Chociaż ta modyfikacja gwałtownie przekracza normy bezpieczeństwa i normalne granice ludzkiego cierpliwości, to samochody te potrafią juz ustanawiać nowe rekordy – tirone kmh po torze raportuje siedem sekund 0-100km/h!

Konstruujac Fiata 125p osiagalne s ą teoretycznie nieosiagalne predkości. Te imponujace samochody mozna obejrzać na licznych imprezach motoryxacyjnych oraz filmach promocyinych marki 'Fiat’. Zespol fioleciarzy stale powieksza swoje sily i dumn brawuja sobie z doswiadcczenia projektu tego unikatowego samochodu.

Fiat 125p okazje sie marvalem technicznego geniuszu oraz ludzi cierpliwscich i ambitnych celami postawienia poprawione marki Fiat si ebie gratulowac! Kultowypojazd ma bardzo sugestywne predkošei oraze spraw andobycia go widocznem u pomnika polskich motoryzacji!

admin

Recommended Posts

Rekordy Polskiego Fiata

admin
 

Fiat to marka, która kojarzy się przede wszystkim z funkcjonalnymi i trwałymi samochodami. Jak jednak można się domyślać, polski Fiat znacznie wyróżnia się od innych słynnych marek, dzięki czemu może pochwalić się wieloma rekordowymi osiągnięciami. Jako najbardziej doświadczony producent samochodów w Polsce, […]

Rekordowy Fiat 125p

admin
 

W dniu 16 października niepozorny Fiat 125p znajdujący się w Muzeum Motoryzacji w krakowskim kinie pod Baranami osiągnął prawdziwy rekord – jest to najstarszy Fiat 125p w Polsce. Ta szczególna historia samochodu, żywa już od 1973 roku, wishsza mieć swuj debiut w […]